OGRLICA/OVRATNICA, Jana Bodnarova

Sára, slovaška emigrantka, se iz Nemčije v zrelih letih vrne v domači kraj, da bi odločila o nadaljnji usodi hiše, v kateri so živeli njeni predniki. Skozi premišljeno odmerjene poglede v preteklost spoznamo usodo Sárinih starih staršev in njenega očeta, nadarjenega slikarja Imra, ki jih je prizadel vzpon antisemitizma; vse preteklo zamolčano je nenadoma žgoče blizu. Avtorica z izbranimi besedami in podobami izriše kompleksen portret dveh družin, ki ju vežejo čustveni okovi. Slika pa tudi podobo življenja mesteca na severnem Slovaškem med drugo svetovno vojno in po njej, v svinčenih 50. letih ter času odjuge in upanja v drugi polovici 60. let.

FUNNY, Miha Mazzini

Oče, nekoč uspešen novinar, je brezupno brezposeln, mami grozi izguba sicer nesmiselne službe, genialni tridesetletni sin se nikakor ne odloči za samostojnost. V marsičem tipično slovensko družino z ekranov napadajo prazne, neumne fraze, ki jih spravljajo v še hujši obup, tudi pogovori z nekdanjimi prijatelji so brezupno prazni. Zdi se že, da zanje ni rešitve, potem pa se mati nenadoma odloči: sama želi oditi v Afriko. Oče vztraja, da gre z njo, a izkaže se, da žena ne išče le novih poti, pač pa tudi ljubezen in vse karte se premešajo na novo.

NAČINI SMRTI, Zakes Mda

Kaj se je dogajalo z Južnoafriško republiko po uradni odpravi apartheida v devetdesetih letih prejšnjega stoletja? Zakes Mda, južnoafriški romanopisec, pesnik in slikar, v tem romanu odgovarja tudi na ta vprašanja. Osrčje dela sicer predstavlja Toloki, poklicni žalovalec pri pogrebih, ki na enem od pogrebov po dolgih letih naleti na Norio, svojo prijateljico iz otroštva. Njuno srečanje na plano – poleg ljubezenske – potegne tudi njuni družinski zgodbi, prepojeni z domišljijo in govoricami glasu vaškega kolektiva, s tem pa avtor postavlja ogledalo južnoafriški družbi, ki išče novo identiteto na preseku med arhaičnim življenjem in sodobnim bivanjem. Za sladokusce!

HANA, Alena Mornštajnova

Zgodba češke židovske družine iz prelomnih časov novejše zgodovine (1933–1963) je prikazana na osnovi resničnih dogodkov z dveh različnih zornih kotov (najprej nečakinje Mire, potem pa še skrivnostne tete Hane), v očarljivem literarnem ritmu in s smislom za dramatičnost. Brez osredotočenosti na čas, preživet v koncentracijskem taborišču, smo priča neprizanesljivi grozi, ki pa jo je vredno prenesti, in boju z lastno krivdo, ki jo je povzročil nekdo drug. Roman, ki bralca z vsako stranjo bolj vleče vase in nenehno budi upanje, da bo vse še dobro, je bil leta 2018 zmagovalni za  nagrado češka knjiga.

POGOVORI S PRIJATELJI, Sally Rooney

Frances je razsodno, inteligentno, na videz prisebno, v resnici pa izjemno občutljivo dekle, ki med študijem v Dublinu negotovo začenja kariero pisateljice. Njena prijateljica je lepa in neskončno samozavestna Bobbi. Nekega večera na literarnem performansu spoznata slavno fotografinjo Melisso. Dekleti počasi povleče v njen svet in na Frances nehote naredita navdušujoč vtis prefinjeni dom in privlačni mož starejše ženske. Lahkotno spogledovanje Frances in Nicka sčasoma zdrsne v neobičajno silovito – in vse bolj bolečo – intimnost. Roman odlikuje subtilen, oster smisel za humor, in je živo odziven na mladostne vrhunce sreče in treske ob tla, na ostre čeri, na katere lahko nasede prijateljstvo med ženskami.

DELOVNI ČAS IN KONTAKT

KOLEDAR DOGODKOV

<<  Dec  2019  >>
 po  to  sr  če  pe  so  ne